E23137-10PC    |    Spiral 10-Light Pendant
E23137-10PC
Spiral
Optional LED BL4G9CL120V30
Finish Options
Collection: Spiral
Type: Single Pendant
Material: Steel
Finish: Polished Chrome
PC
LAMPING
Number of Bulb: 10
Light Type: Xenon
Bulb Type: G9
Bulb Max Wattage: 40
Total Wattage: 400
Rated Life: 2,000 Hours
Rated Lumens: 5000
Color Temperature: 2900 K
Bulb(s): Included
Dimmable: Y
Input Voltage: 120
MEASUREMENTS
Width: 22.5"
Height: 10.75"
Max Overall Height: 130"
Min Overall Height: 30"
Wire Length: 130"
Hanging Weight: 18.08 lb.
UPS Shippable: Yes
Canopy Width: 5.5"
Canopy Height: 1.37"
Canopy Length: 5.5"